مقالات

جاذبه های گردشگری شیراز

آشنایی با جاذبه های گردشگری شیراز

شهر شیراز پر است از جاذبه های گردشگری زیبا …جاذبه های فرهنگی ،تاریخی و طبیعی زیادی که در این شهر وجود دارد همواره شیراز را جزو یکی از پر توریست ترین شهرهای ایران قرار داده است. در این مقاله توضیح مختصری از مهمترین جاذبه های گردشگری شیراز را به شما ارائه خواهیم داد…

حافظیه

دیدنی های شیراز

چاذبه های گردشگری شیراز

یکی از جاذبه های گردشگری شیراز حافظیه است. حافظیه کجای شیراز است؟؟ در شمال شهر شیراز و کمی پایین تر از دروازه قرآن آرامگاه خواجه حافظ شیرازی است که همه روزه میزبان گردشگران داخلی و خارجی زیادی است و یکی ازمهمترین  جاذبه های گردشگری شیراز است.

کمی در مورد حافظ _خواجه شمس الدین محمد شیرازی ملقب به حافظ شیرازی  یکی از بزرگترین غزل سرایان ایران در حدود قرن هفتم هجری زندگی میکرد. وی در سال 720 هجری قمری در شیراز متولد شد و در سال 729 هجری وفات یافت . مقبره این شاعر بزرگ در یکی از قبرستان های معروف و قدیمی شیراز به نام خاک مصلی  قرار دارد که پس از فوت خواجه حافظ شیرازی همواره حاکمان و والیان شیراز توجه خاص و ویژه ای به مقبره خواجه داشتند.

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

تاریخچه حافظیه؟؟ 65 سال پس از فوت خواجه حافظ شمس الدین محمد یغمایی وزیر حاکم فارس برای اولین بار مقبره ای گنبدی شکل بر روی مقبره حافظ بنا کرد و حوضی بزرگ نیز در کنار این مقبره ساخت که آب رکن آباد درون این حوض میریخت. این بنا در طول تاریخ به دستور حاکمان بزرگی نظیر شاه عباس صفوی و نادرشاه افشار مرمت و بازسازی شد. در زمان کریم خان زند بنایی به شکل تالاری با چهار ستون بر این مقبره ساخت و باغی بزرگ به این آرامگاه اضافه کرد . همچنین سنگ قبری از جنس مرمر که همچنان بر مزار حافظ قرار دارد به دستور کریمخان زند قرار داده شده است.

پس از کریمخان حاکمان و والیان فارس هر کدام اقدام به ساخت و تعمیر مقبره میکردند ولی در سال 1278 علی اکبر فال اسیر به دلیل اینکه  یک زردشتی اقدام به مرمت بنا کرده بود آن را تخریب کرد. در سال 1310 رِییس فرهنگ فارس آن زمان سرهنگ علی ریاضی دستور به طراحی وساخت یک مقبره بر مزار حافظ را داد. این مقبره توسط یک طراح فرانسوی به نام آندره گدار با الهام گیری از سبک معماری دوره زندیه اقدام به طراحی و ساخت مقبره ای کرد که امروزه بر مزار حافظ قرار دارد و از جاذبه های گردشگری شیراز به حساب می آید.

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

محوطه حافظیه _حافظیه در مساحتی در حدود دو هکتار است که دارای در صحن شمالی و جنوبی است که به وسیله یک تالار از هم جدا شده. این تالار 56 متر طول و 20 ستون دارد و  متعلق به دوران زندیه است . در قسمت شمالی حافظیه مقبره خافظ و درخت های نارنج  و همچنین دو حوض اب بزرگ وجود دارد. در این قسمت همچنین حافظ شناسی ،کتابخانه حافظیه به مساحت 440 متر مربع و ده هزار جلد کتاب و همچنین محل فروش محصولات فرهنگی قرار دارد. بر دیوارهای بخش شمالی حافظیه غزل هایی از دیوان حافظ با دستخط حاج میرزا عبدالحمید ملک الکلامی بر روی کاشی و سنگ مرمر نوشته شده است.

تخت جمشید

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

تاریخچه تخت جمشید ؟؟/ یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز تخت جمشید است.پانصد  سال قبل از پیامبر اسلام حکومت ایران در دوره هخامنشیان تقریبا بر نیمی از جهان حکومت می­کرد. در سال 518 قبل از میلاد داریوش هخامنشی فرمان ساخت بنایی شاهانه را در فارس بر دامنه کوه مهر را داد. از تمام دنیا بزرگترین معماران جهان جمع شدند تا بنایی در خور حکومت بزرگ هخامنشیان بسازند. ساخت بنای تخت جمشید 188 سال و تا پایان دوران هخامنشی ادامه داشت و در آخر نیز ساخت آن به اتمام نرسید. با حضور در تخت جمشید میتوانید عظمت پادشاهی هخامنشی را درک کنید. شما در 2500 سال پیش قدم گذاشته اید .

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

#حقوق بشر در تخت جمشید _برخلاف آثار تاریخی عظیمی مانند اهرام مصر و یا دیوار چین که تعداد زیادی انسان به بردگی کشیده شدند و در راه ساخت آن به بدترین شکل ممکن کشته شدند درساخت  تخت جمشید حقوق بشر واقعی برقرار بود. جالب است که یکی از باستان شناسان معتقد بود که در زمان هخامنشیان حقوق بشر از حال حاضر کشورهایی مانند آلمان کامل تر بود.

تا کنون بیش از 30 هزار گل نبشته در تخت جمشید پیدا شده است که بر اساس آن ها در دوران ساخت تخت جمشید گارگران دستمزد دریافت میکردند، حقوق زن ومرد مساوی بود، زنان میتوانستند کار کرده و درآمد داشته باشند، زنان حقوق زایمان داشتند و کودکان از حمایت های اجتماعی برخوردار بودند،زنان حق ارث داشتند و… جالب است بدانید که در تخت جمشید بیش از 3000 نقش برجسته وجود دارد که هیچکدام مربوط به جنگ و کشتار یا اسیران نیست بلکه همه به اتحاد و دوستی آن زمان  میان اقوام اشاره دارد.

جاذبه های گردشگری در شیراز

#همه چیز در مورد تخت جمشید _طبق تحقیقات محققان تخت جمشید از سه نوع مصالح چوب، خشت های پخته و خام و سنگ های آهکی استفاده شده است . از چوب برای سقف تخت جمشید استفاده شده است و از خشت ها هم برای نازک کاری دیوارها مورد استفاده قرار میگرفت. که از این مصالح تنها سنگ های آن به جا مانده است. تخت جمشید بر روی سکویی بر دامنه کوه بنا شده است که وسعت کل تخت جمشید 125 هزار متر مربع است. قسمت های مهم تخت جمشید شامل کاخ نشیمن و کاخ های کوچک اختصاصی ، کاخ های رسمی و تشریفاتی تخت جمشید، خزانه تخت جمشید ، دژ وباروی حفاظتی است.

شیراز مکان های دیدنی بسیاری دارد اما مهمترین جاذبه های گردشگری شیراز تخت جمشید است. معماری زیبا و جذاب تخت جمشید از همان لحظه ورود مشخص است . پله های دوسویه تخت جمشید که شما را از جلگه مرودشت جدا کرده و به تخت جمشید میرساند .ارتفاع کم این پله برای مهمانان زمان هخامنشیان است که بتوانند با لباس های فاخر و گاه بلد بتوانند از این پله ها به راحتی بالا بیایند. زمانی که از پله ها بالا بیایید به دروازه ملل خواهید رسید. دروازه ای بزرگ به ارتفاع ده متر که دو مجسمه بزرگ با بدن گاو و سر انسان در دو ستون دروازه که در زمان قدیم دری از جنس چوب با تزیین طلا و نقره نیز بر این دروازه بود.

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

پس از عبور از دروازه کشورها وارد خیابان پاسداران میشوید که خیابانی به طول 93 متر و عرض 10 متر است و در دو طرف این خیابان سربازان به ردیف می ایستادند و به مهمانان خیر مقدم میگفتند. بعد از عبور از خیابان پاسداران به تالار صد ستون میرسیم جایی شبیهه لابی در هتل های امروزی است. ستون های این تالار در ردیف های ده در ده قرار داشتند و ارتفاع هر ستون چهارده متر بود که امروزه هیچکدام از ستون ها وجود ندارند. پس از آن به کاخ سه در میرسیم که به کاخ شورا نیز معروف است و گمان میشود برای مشورت بزرگان و جلسات آنها بنا شده باشد.

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

پس از عبور از کاخ سه در به مهمترین قسمت تخت جمشید یعنی کاخ آپادانا میرسیم بارگاه یکی از بزرگترین پادشاهان تاریخ “داریوش یکم” . این کاخ  هفتاد و دو ستون داشت که هم اکنون تنها 13 عدد از این ستون ها وجود دارند. در نقش و نگارهای دیوار کاخ آپادانا تصاویری از سربازان هخامنشی و مادی در کنار هم قرار دارند. همچنین تصاویری از سایر ملت های تحت تسلط حکومت هخامنشی نیز وجود دارد.از دیگر مکان هی مهم در تخت جمشید میتوان به نیایشگاه پارسه ، خانه زمستانی پارسه نیز اشاره کرد. همچنین از مهمترن نقش برجسته های تخت جمشید ،نقش برجسته شاه شیر کش ، نبرد شیر و گاو و نقش برجسته آشتی پارس ها ومادهاست.

 

 

بازار وکیل شیراز

 

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

تاریخچه بازار وکیل؟؟از دیگر جاذبه های گردشگری شیراز بازار وکیل است. یکی از قدیمیترین و جذاب ترین بازارهای ایران برای خرید بازار وکیل است  که در مرکز شهر شیرازو در ضلع شرقی میدان شهرداری است.  بازاری که در زمان کریم خان زند در سال 1119 ساخته شد و تا به امروز پابرجاست. با امدن کریم خان زند و انتخاب شیراز به عنوان پایتخت ، امنیت و رونق به شیراز بازگشت . به دستور کریمخان در محل بازاری قدیمی که به نظر میرسد از دوران صفویه در آنجا بوده بازاری بزرگ برای تجارت و خرید و فروش مردم احداث شد. بازاری بزرگ به دست معماران بزرگ آن زمان ساخته شد.

وقتی به بازار وکیل وارد میشوید سفری به 200 سال پیش کرده اید و در فضای بازار آن زمان قرار خواهید گرفت. در بازار وکیل شما میتوانید سوغاتی ها و برخی از اجناس را با قیمت کمتر و کیفیتی بهتر تهیه و خرید نمایید. در بازار وکیل نیز مغازه داران بسته به شغلشا در یک بخش جمع میشدند مانند بازار مسگر ها،خیاط ها، بازار فرش فروش ها و …

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

این بنا مساحتی در حدود 21480 مترمربع دارد که طرح کلی بازار برداشتی از بازار قیصریه و بازار اصفهان است که نشانه ایی از معماری دوران صفویه را در خود دارد. این بازار از آجر ،گچ و آهک ساخته شده است که بر روی پایه هایی از تخته سنگ بنا شده است و به همین علت در طول سالیان طولانی ار طوفان و زلزله آسیبی ندیده است.

ارگ کریمخان

جاهای دیدنی شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

 تاریخچه شیراز در زمان حکومت زندیه به عنوان پایتخت توسط کریمخان زندانتخاب شد. به همین دلیل آثار تاریخی از آن زمان به جا ماند ست که یکی از این آثار ارگ کریمخان است. ارگ کریمخان در مرکز شیراز و در خیابان زند  وکنار میدان شهدا قرار دارد. این ارگ در طول دوسال به وسیله بهترین معماران آن زمان ساخته شد و در واقع دژی نظامی –مسکونی بود که کریمخان  آنجا را برای سکونت خود ساخته بود.

معماری ارگ کریمخان چگونه است؟؟؟ارگ کریمخان  زیربنای 4000 متری دارد که در مرکز یک محوطه به مساحت 12800 متر مربع ساخته شده است. این بنا دارای چهار دیوار بلند به ارتفاع 10 متر است که در هر گوشه ی این ارگ برج های آجری دایره ای شکل به ارتفاع 14 متر قرار دارد و محل استقرار سربازان و دیده بانی است. در بالای در ورودی ارگ کاشیکاری زیبایی از جنگ رستم و دیو سپید قرار داده شده است.

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

بخش داخلی شامل ایوان ها و اتاق های نقاشی شده و حیاط زیبا شامل باغچه ها و آبنماهاست. در داخا ارگ شش اتاق مسکونی قرار دارد که در دو طرف ارگ قرار دارند و در قسمت شرقی ارگ حمام ارگ قرار دارد. در حمام ارگ تزیینات و کاشی کاری های جالبی وجود دارد. حمام ارگ شامل سه حوض برای استحمام است. در کف خزینه دیکی بزرگ قرار دارد که برای گرم کردن آب برای استحمام از آن استفاده میشده و از طریق انباری که  در پشت حمام وجود داشته زیر آن هیزم قرار میدادند و آب را  گرم میکردند. در کف حمام نیزز دالان هایی وجود دارد که کاربرد آن انتقال گرمای آتش به زیر دیک های آب گرم بوده  است که به آن ها گرب رو میکفتند.

پس از حکومت زندیه و در دوران قاجار بر اساس خصومتی که قاجار با زندیه داشت اقدام به تخریب اماکنی کردند که به دست زندیان ساخته شده بود از جمله حصار شهر . اما ارگ کریم خان خوشبختانه آسیب جدی ندید و از ان به عنوان دارالحکومه والیان فارس مورد استفاده قرار میگرفت .در سال 1310 این ارگ تا سال 1350 به عنوا نزندان شهربانی مورد استفاده قرار میگرفت.و بالاخره در سال 1351 این ارگ به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

 

باغ ارم

در شیراز با توجه به آب و هوای مطبوع و دلپذیری که دارد  به شهر بهارنج نیز معروف است . شهری با باغ هایی قدیمی که عمارت های زیبایی در داخل این باغ ها بنا شده و امروزه از جاذبه های گردشگری شیراز محسوب میشوند. یکی از معروف ترین این باغ ها، باغ ارم است. باغ ارم در شمال شرقی شهر شیراز و در نزدیکی کوه های باباکوهی قرار دارد که در جنوب این باغ نیز رودخانه خشک شده شیراز قرار دارد. این باغ یکی از نه باغ ایرانی ثبت شده در سازمان میراث جهانی است.

این باغ در واقع باغ گیاه شناسی شیراز است. در این باغ گیاهان و گل های بسیار ، سروهای بلند و درختان گرمسیری وجود دارند و فضای بسیار مطبوع و دل انگیزی دارد. تا کنون مشخص نشده است که این باغ به دستور چه کسی و یا در کدام سلسه ساخته شده است اما طبق شواهدی که از سفرنامه ها و کتاب های تاریخی پیداست به طور حتم این باغ در زمان سلجوقیان وجود داشته است. از آنجا که اتابک قراچه حاکم فارس در دوره سلجوقی باغ های زیادی را در شیراز احداث کرده بود این احتمال هست که  باغ ارم نیز متعلق به آن زمان باشد.

در مرکز  باغ ارم عمارتی زیبا قرار دارد که از سه طبقه تشکیل شده است و نمونه کاملی از ساختمان های دوره قاجار است. در دوره قاجار شیوه ساختمان سازی با پیروی از معماری زندیه و صفویه انجام میشده است ئ به همین دلیل این عمارت شبیه به یکی از عمارت های عصر صفویه ساخته شده است.در طبقه زیرین عمارت سردابه قرار دارد که محلی برای استراحت و فرار از گرما در روزهای گرم تابستان بود.و در طبقات دوم و سوم که شامل اتاق های عمارت و یک سالن بزرگ است همراه با کاشی کاریهای زمان قاجار که بسیار زیبا هستند. در روبروی عمارت شیراز استخری بزرگ نیز قرار دارد که تصویر عمارت در آن می فتد و زیبایی باغ را چند برابر میکند.

گیاهان بسیاری از تمام نقاط جهان در این باغ به چشم میخورد و باغ ارم را به باغ گیاه شناسی تبدیل کرده است. در باغ ارم درختان و گیاهان به دو دسته غیر ثمری مثل بید مجنون ،افرا ،سروناز،ارغوان ، کاج ،بید،زبان گنجشک و… و همچنین گیاهان ثمری مثل انار ،سیب،ازگیل، نارنج، زردآلو و … تقسیم شده اند. و دسته دیگر گل های باغ ارم هستند که بسار زیاد و متنوع اند.

                  

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجاره منزل مبله در شیرازاجاره سوئیت و منزل مبله در شیراز
اجاره سوئیت در شیراز